Zaznacz stronę
Czym różni się AIP Opole od innych inkubatorów w Opolu?

AIP Opole to opolski odział Fundacji Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, która posiada 38 oddziałów w całym kraju.

Od innych inkubatorów w Opolu różnimy się tym, że  jako jedyni:

1. Prowadzimy preinkubację, czyli możliwość przetestowania swojego pomysłu biznesowego najmniejszym kosztem i minimalizując ryzyko. Więcej o preinkubacji możesz przeczytać poniżej.

2. Działamy przy uczelni, a nie jesteśmy jednostką organizacyjną uczelni. Dzięki temu możemy zaoferować Ci konkretną pomoc w rozwoju Twojego biznesu (pomysłu biznesowego) przy minimalnej biurokracji, czyli dbając o Twoją wygodę.

3. Nie musisz być studentem, żeby skorzystać z naszych usług.

4. W najlepiej rokujące pomysły możemy zainwestować 100 000 zł w zamian za 15% udziałów.

5. Poza biurami przy Wyższej Szkole Bankowej w Opolu (i oczywiście 37 innymi w całym kraju) możesz skorzystać z biura w Punktach Biznesowych na terenie województwa opolskiego – i to wszystko w ramach preinkubacji i bez dodatkowych opłat.

 

Co to jest preinkubacja?

Preinkubacja to testowanie pomysłu biznesowego najtaniej, najłatwiej i najmniej ryzykownie. Korzystając z preinkubacji nie musisz zakładać własnej firmy – w ramach usługi użyczymy Ci swojej osobowości prawnej, dzięki czemu minimalizując ryzyko sprawdzisz, czy biznes, który chcesz prowadzić ma sens.

Na usługę preinkubacji składa się wiele elementów. Najważniejsze to osobowość prawna, księgowość, porady prawne i dostęp do biura w Opolu i naszych Inkubatorach w całym kraju oraz system księgowania on-line. W pakiecie są też darmowe szkolenia, spotkania z mentorami i spotkania społeczności AIP. Wszystko to w cenie 300 zł netto.

 

Czy muszę być studentem, aby skorzystać z usług AIP?

Nie, w AIP może działać każdy kto ukończył 16 lat. Ważniejszy od wieku jest dla nas Twój pomysł na biznes i to, że chcesz go wprowadzić w życie.

 

Chciałbym otworzyć swoją firmę w Inkubatorze. Co muszę zrobić?

Wejdź na stronie Inkuabtory.pl i wyślij swoje zgłoszenie. Musisz krótko opisać swój pomysł i swoje doświadczenie. Następnie spotkasz się z dyrektorem lub koordynatorem Punktu Biznesowego, aby podpisać umowę. Możesz wcześniej umówić się na spotkanie, na którym odpowiemy na Twoje pytania dotyczące AIP. Wszelkie kontakty znajdziesz na stronie głównej lub w zakładce kontakt.

Startup (firma) w AIP a działalność gospodarcza?

Posiadając Startup w Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości AIP Opole (przy Wyższej Szkole Bankowej w Opolu nie musisz zakładać własnej firmy. Dzięki temu możesz przetestować swój swój biznes i gdy stwierdzisz, że czas opuścić inkubator możesz założyć własną działalność. Działając w AIP Opole nie stracisz szansy na mały ZUS, po zakończeniu preinkubacji, dzięki czemu na starcie „prawdziwej firmy” jesteś do przodu doświadczenie zdobyte w Inkubatorze Przedsiębiorczości przy zachowaniu minimalnych kosztów.

Startup w Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości przy Wyższej Szkole Bankowej w Opolu to alternatywa, która na starcie pozwoli znacznie obniżyć koszty prowadzenia działalności. U nas płacisz 250 zł i w pakiecie masz księgowość, biuro, porady prawnika, bezpieczne konto bankowe, system księgowania on-line i wiele więcej. Za wszystkie te rzeczy poza Inkubatorem zapłacisz więcej.

Jest jeszcze jeden plus preinkubacji w AIP Opole. Na rozwój swojego biznesu możesz otrzymać 100 000 zł w zamian za 15% udziałów w nowo-utworzonej spółce.

Czy muszę coś płacić i ile?

Każdy Startup w AIP Opole działa na takich samych warunkach. Płacisz 250 zł netto, niezależnie od obrotów i zysków Twojej firmy. Jeśli działasz ze wspólnikiem, będziesz musiał zapłacić dodatkowe 50 zł za każdego wspólnika. W pakiecie przewidzieliśmy księgowość do 25 dokumentów księgowych – tyle w zupełności wystarcza młodej firmie. Za każdy dokument powyżej zapłacisz 5 zł. Szczegóły znajdziesz w regulaminie.

Jak jeszcze może mi pomóc AIP Opole?

Możemy zainwestować w Twój pomysł 100 000 zł w zamian za 15% udziałów w nowo-powstałej spółce. Gdy zostaniemy wspólnikami pomożemy Ci szukać kolejnego inwestora – jeśli tylko będziesz chcieć i a Twój Startup będzie się rozwijał.

Jak często mogę wypłacać środki z mojego konta bankowego w AIP?

Nie ma żadnych ograniczeń czasowych ani ilościowych. Możesz w ciągu dnia wykonać dowolną liczbę przelewów. Ze względu jednak to, że korzystasz z osobowości prawnej AIP każdy przelew wychodzący musi być zaakceptowany przez Dyrektora AIP.
Zarobione pieniądze możesz wypłacić na podstawie umowy zlecenie, umowy o dzieło, umowy o dzieło z przekazaniem praw autorskich bądź w formie zwrotu za faktury kosztowe (koszty poniesione z prywatnych pieniędzy).

Czy wszystkie transakcje i faktury musi akceptować AIP i ile to trwa?

Każda faktura sprzedażowa musi być zaakceptowana przez Dyrektora AIP. Faktury akceptowane są kilka razy dziennie, a jeśli sprawa jest pilna wystarczy skontaktować się Dyrektorem. Tak samo jest z autoryzacją przelewów wychodzących z konta w AIP.

Czy muszę korzystać z konta bankowego AIP?

Tak. Konto bankowe jest jednym z elementów składowych pakietu preinkubacji i korzystanie z niego jest obligatoryjne dla wszystkich Startupów.

Czy będąc w AIP muszę płacić podatki?

W życiu pewne są tylko śmierć i podatki. Będąc StartUpem w AIP obowiązuje Cię takie samo prawo podatkowe jak innych przedsiębiorców. Faktury wystawiane w AIP są fakturami VAT. Faktury mają trzy pozycje: kwota netto, kwota podatku VAT i kwota brutto. Wartość netto to kwota po odjęciu podatku od towarów i usług (VAT). Podobnie sprawa ma się w przypadku wypłaty wynagrodzenia – Startup zobowiązany jest do zapłacenia należnych podatków.

AIP zajmie się całą procedurą związaną z odprowadzeniem Twoich podatków do Urzędu Skarbowego, rozliczeniem PIT itd.